21. Aprīlis, 2018
Vārda dienu svin: Marģers, Anastasija

Akvārijs Valmieras pilsdrupās

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Kritiskas pārdomas par Valmieras pils kultūrvides centra metu

Valmieras pašvaldības vestibilā izstādītais Valmieras pils kultūrvides centra mets rosināja izteikt kategorisku viedokli par aplamu ieceri.

Akvārijs Valmieras pilsdrupās

Atminos, ka kādreizējais kolēģis Vidzemes Augstskolā Juris Balodis, kas neatkarību atguvušajā Latvijā ieradās no Austrālijas, reiz pavēstīja, ka Valmierā neesot nekā ko redzēt. Iespējams, viņa plašākā pieredze kavēja II Pasaules karā tikpat kā visu vēsturisko apbūvi zaudējušajā un 20. gadsimta 50. un 60. gados ar tipveida ēkām diezgan raupji apbūvētajā pilsētā centrā, kur palikušas tikai nedaudzas senās godības liecības, saskatīt ko uzmanības vērtu.

Nelielā vecpilsēta, kuras kodols — Svētā Sīmaņa baznīca, viduslaiku pils drupas, Vecā aptieka, kādreizējie Valteru un Maršneru īpašumi, uzskatāmi liecina gan par pilsētas dramatisko vēsturi, gan par tās mierīgāko posmu (18. gadsimtu — 20. gadsimta sākumu), ko papildina nesen atjaunotais, Līveniem piederējušais nams un tā saimniecības ēka, apmēram trīsdesmit gadu laikā izveidota par glītu un pilsētnieku iecienītu vietu.

Īpaši nozīmīgs, kaut pārsteidzošā kārtā nav iekļauts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā (padomju laikā bija vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis), ir Vecās aptiekas komplekss. Tas izveidojies ap pilsētas senāko, 1735. gadā uz pils drupām celto koka namu, kurā pēc pārdesmit gadiem atvēra aptieku, kas tajā darbojās divus gadsimtus. Laika gaitā tas apaudzis ar vairākiem korpusiem, veidojot savdabīgos Valmieras «četrus brāļus». Tie no visām pusēm paver atšķirīgus skatus.

Nav šaubu, ka Valmieras muzejam pietrūkst telpu pilsētas un apkārtnes vēsturei veltītai ekspozīcijai, īpaši tās jaunākajam posmam. («Teic man, Gauja, Valmieras stāstu» izvietota divās mājās. Senākā daļa ļoti blīvi eksponēta Maršnera nama pagrabstāvā un jaunākā, līdz 1949. gadam, «Valmiera — apriņķa un rajona pilsēta» Vecās aptiekas namā.) Protams,  kādreizējās dzīvojamās mājas nespēj apmierināt mūsdienīga muzeja pretenzijas. Tomēr šī vieta pilsētai ir tik nozīmīga, ka prasa īpaši respektējošu attieksmi. Valmierā, kur tik pieticīgi saglabājusies vēsturiskā apbūve, nepieciešami saudzīgāki risinājumi.

IZZUDĪS. Skats uz trim no Vecās aptiekas «četriem brāļiem», kas izzudīs, ja uzbūvēs Valmieras pils kultūrvides centru. Jāņa Kalnača foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
7. Marts, 2017

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

Akvārijs pilsdrupās

Atbilstoši spēkā esošajai būvniecības regulācijai šāda rakstura ēkām enerģijas patēriņš nedrīkst pārsniegt 80 kW/m2 gadā, lai to nodrošinātu ārsienu siltumvadītspējai U jābūt mazākai par 0,18 W/m2K. 3 stiklu pakete ir vidēji ar U 0,9 W/m2K, varētu teikt, 5x pārsniedz normatīvu. Šādu ēku, atbilstoši spēkā esošajai būvniecības regulācijai, varētu izmantot tikai sezonāli, bez apkures ziemā.
Protams, varam sienu veidot no vairākām stila paketēm, bet tad pilnīgi zūd caurredzamība.
Rodas pamatotas aizdomas: ar šo objektu ir kā ar daudzām lietām- no sliktiem risinājumiem izvēlēts iespējami labākais.
arhitekts Andrejs Krutovs

Jāpajautā arī citiem

Jau tā Valmierai pārāk maz palikušo vēsturisko vērtību saglabāšana pilsētas centrā ir pārāk nopietns izšķiršanās lēmums pilsētas nākotnes priekšā, lai to izlemtu vien daži patreizējā domē un neilgu laiku ievēlēti deputāti. Ja jau pret patiešām siltumnīcai līdzīgas būves celšanu pilsdrupu vidū iebilst profesors Jānis Kalnačs un nu viņa pret balsij pievienojas arī Valmieras arhitektūras lietas labi zinošais Andrejs Krutovs, tad valmieriešiem ir pilnas tiesības ,lai notiktu šī nepārdomātā projekta publiska apspriešana, vai pat nobalsošana, kaut vai gaidāmajās pašvaldības vēlēšanās.

Pievienot jaunu komentāru

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai piedalīsieties šī gada "Lielajā talkā"?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

Partneri