Aiz funkcionāliem traucējumiem — bērns

- 23.Maijs, 2018
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Ilgus gadus sabiedrībā bērnus ar invaliditāti slēpa, izliekoties, ka viņu nav. Liela daļa auga institūcijās vai dzīvoja mājās nemanāmi.

Bērni ar invaliditāti. Bērni, kuriem nepieciešama lielāka klātesamība un vairāk mierpilnas mīlestības no vecākiem un apkārtējiem. Bērni — zinātkāri, priecīgi un sapņu pilni! Tiesīgi mācīties un dzīvot sabiedrībā, saņemot atbalstu savai attīstībai, izglītībai un rehabilitācijai.

Mēs visbiežāk baidāmies no nezināmā, un liela sabiedrības daļa joprojām nezina, kā izturēties, redzot bērnu ratiņkrēslā vai redzot bērnu ar autismu, kurš rausta garāmgājējas svārku malu. Visbiežāk mēs nodomājam, ka tas nu gan ir neaudzināts bērns, un savam bērnam aizliedzam uzkrītoši skatīties. Cik daudz vai maz mēs esam auguši cilvēcībā un sapratnē kopš padomju varas krišanas? Vai mūsos ir izpratne, ka dzīves laikā invaliditāte var skart ikvienu?  Vai mēs redzam šo bērnu īpašos talantus, nemāksloto prieku vai tikai funkcionālus traucējumus?

Latvijā ir uzsākts deinstitucionalizācijas process (DI), kura kopējais mērķis ir dot iespēju dzīvot sabiedrībā ikvienam iedzīvotājam, arī bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.

Šī gada 10. un 11. maijā projekta «Vidzeme iekļauj» ietvaros Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldību darbinieki devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Liepāju. Brauciena mērķis bija iepazīstināt dalībniekus ar sociālās rehabilitācijas pakalpojumu izveidi, kā arī parādīt labos prakses piemērus veiksmīgai pašvaldības, nevalstisko organizāciju un uzņēmēju sadarbībai, kuras rezultātā  iespējams veiksmīgi īstenot ieceres, nodrošinot pakalpojumus bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu vecākiem.

TRĪS SVARĪGAS GRUPAS, kam pievērsta uzmanība, realizējot deinstitucionalizācijas projektu un procesu Latvijā. Šīs publikācijas uzmanības centrā — atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Foto no vidzeme.lv


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru