Āfrikas cūku mēris — kā ugunsgrēks kūlā!

- 18.Janvāris, 2017
Laikrakstā

Priekuļu novada Liepas pagastā kādā saimniecībā ilgākā laika periodā nobeigušies desmit liellopi, Krimuldas novada pagastā cūku novietnē ar turpat pieciem tūkstošiem dzīvnieku konstatēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām.

Par šīm un vēl citām aktualitātēm saruna ar Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītāju, valsts vecāko veterināro inspektoru MĀRCI  ULMANI.

Kāds jūsu vadītajā iestādē bija aizvadītais gads, vai pietiek resursu komandai uzlikto pienākumu izpildei?

Darāmais ir visu laiku. Mūsu spēki koncentrēti galvenokārt divos sabiedrībai svarīgos virzienos: pārtikas un veterinārā uzraudzībā. Pirmajā resursu ir pietiekami, jo šajā jomā par inspektoriem var strādāt gan pārtikas tehnologi, gan mediķi, gan arī vairāku citu profesiju darbinieki, taču veterināro uzraudzību veic galvenokārt veterinārārsti, un to, kā zināms, tagad diemžēl nav tik daudz. Pēdējos gados arī mūsu komandā notiek paaudžu maiņa, klāt nākuši vairāki jauni speciālisti. Viņu pienesums iestādei ir veiksmīgs. Inspektori pārbaudēs visbiežāk atklāj, ka pircējiem pārdod pārtikas preces ar beigušos derīguma termiņu. Apzināti vai neapzināti, tie ir dažādi stāsti, taču fakts paliek, tādēļ īpašām diskusijām nav vietas.

Sākoties pavasara – vasaras sezonai, inspektori arvien vēl konstatē rupjus pārkāpumus, kad kādam ir drosme no ārzemēm ievestos dārzājus vai augļus uzdot par Latvijā audzētiem. Šādi pārkāpumi bija pērn un diemžēl arī Valmieras tirgū. Vienmēr saku: vislabākais inspektors ir pats pircējs, jo tieši viņš veikalus, ēstuves, tirgus un sezonālos tirdziņus apmeklē visbiežāk. PVD inspektori uz plānveida pārbaudi tirgotavā ierodas vienu vai divas reizes gadā, pie pārtikas ražotāja biežāk, tādēļ, tiklīdz saņemam pircēja sūdzību, operatīvi uz to reaģējam. Pērn diemžēl bija nepatīkami gadījumi, kad patērētāju veselības apdraudējuma dēļ bijām spiesti pat slēgt uzņēmumus.

Tirdziņos priecē vietējo amatnieku un mājražotāju preces. Cik droša ir mājražošana?

Tas ir jauns segments. Tā attīstība un pieprasījums liecina, ka cilvēkus šie ražojumi interesē. Ja visu izdara atbilstoši pārtikas ražošanas augstajām prasībām, tad arī ir jūtama izaugsme. Pirmajiem mūsu puses mājražotājiem jau ir radītas savas ražotnes. Vērojamas divējādas tendences: vieniem tie neapšaubāmi ir uzņēmējdarbības veiksmes stāsti, citviet, ar esošo mazo jaudu mēģinot apgūt krietni lielākus apjomus, riskam tiek pakļauta produkcijas kvalitāte.

MĀRCIS ULMANIS: «Pārtika nav kedas, kas, neatbilstošas izmēram, noberž kājas, ar nekvalitatīvu pārtiku sekas var būt krietni smagākas.» Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru